شرکت چینی هواوی روز جمعه از سیستم عامل جدید خود با نام هارمونی رونمایی کرد تا یک گام دیگر برای مستقل‌تر شدن از شرکت‌های آمریکایی، مانند گوگل بردارد. HarmonyOS برای گجت‌های مختلف مانند لپ‌تاپ، گوشی هوشمند، ابزارهای پوشیدنی و حتی خودروها طراحی شده و امید چینی‌ها برای در امان ماندن از تحریم‌های ناشی از جنگ تجاری آمریکا و کشورشان است.

با وجود اینکه هواوی اعلام کرد همچنان به استفاده از اندروید ادامه می‌دهد، اما به تازگی یک تلویزیون هوشمند از برند آنر را با سیستم عامل هارمونی معرفی کرد. همچنین، ریچارد یو، مدیرعامل این شرکت نیز اعلام کرد که می‌توانند در عرض یک یا دو روز سیستم عامل گوشی‌های خود را از اندروید به هارمونی تغییر دهند. اما سیستم عامل هارمونی چه ویژگی‌هایی دارد و چه چیز از آن می‌دانیم؟

سیستم عامل هارمونی فقط برای گوشی‌های هوشمند توسعه داده نشده است

هواوی

هواوی در جریان معرفی این سیستم عامل اعلام کرد که هارمونی فقط گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها را دربرنمی‌گیرد و برای به‌کارگیری در دستگاه‌های مختلف طراحی شده است. آقای یو در این رویداد درباره سیستم عامل هارمونی گفت:

ما به یک سیستم عامل نیاز داشتیم که همه سناریوها را پشتیبانی کند، که بتواند فراتر از دستگاه‌ها و پلتفرم‌های مختلف برود و نیاز کاربران ما به تاخیر حداقلی و امنیت بالا را تامین کند.

نمایشگرهای هوشمند؛ اولین دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل هارمونی

اولین نسل از این سیستم عامل در نمایشگرهای هوشمند و تلویزیون‌ها استفاده خواهد شد. همان‌طور که اشاره کردیم، این شرکت روز شنبه از تلویزیون‌های هوشمند آنر رونمایی کرد که از سیستم عامل هارمونی استفاده می‌کنند. نمایشگرهای هوشمند در واقع تبلت‌هایی با ظاهر متفاوت هستند که برای قرار گرفتن در خانه طراحی شد‌ه‌اند، مانند اکو شو آمازون یا نمایشگر لنوو. کاربرد نمایشگرهای هوشمند مشابه اسپیکرهای هوشمند است، با این تفاوت که محتوا را از طریق نمایشگر نیز ارائه می‌کنند.